Ģeogrāfiskā bloķēšana kavē ES ekonomikas attīstību

Šodien, 25. maijā Eiropas Komisija (EK) ir nākusi klajā ar vairākiem nozīmīgiem priekšlikumiem Vienotā digitālā tirgus izveidošanai, tostarp arī par ģeogrāfiskās bloķēšanas izbeigšanu un vienotiem noteikumiem par pārrobežu sūtījumu piegādi Eiropas Savienībā (ES), kas ir svarīgs solis, lai uzlabotu e-komercijas iespējas un konkurenci.

Precēm ES tradicionālajā tirgū mēs esam spējuši noārdīt šķēršļus, robežas starp dalībvalstīm, bet digitālajā jomā, kas kļūst arvien nozīmīgāka mūsu ekonomikā, mums joprojām šie šķēršļi pastāv. Ar šo priekšlikumu EK rod risinājumu kā izbeigt ģeogrāfisko bloķēšanu un cenu diskrimināciju pēc atrašanās vietas,” norāda deputāts Krišjānis Kariņš (Vienotība/ETP)

Tā saucamā ģeogrāfiskā bloķēšana ES ir novērojama vairākos veidos, bet visbiežāk tā saistīta ar atrašanās vietu vai valsts piederību. Sūtījumi netiek piegādāti visur vai arī tie tiek piegādāti par lielāku cenu. Ir arī novērots, ka, pērkot preci vai pakalpojumu internetveikalā, patērētājs automātiski var tikt nosūtīts uz citu mājas lapu, kur cena ir krietni augstāka vai piedāvājumu klāsts atšķiras.

EP deputāts Krišjānis Kariņš uzsver: “Ir pienācis laiks izbeigt ģeogrāfisko bloķēšanu, kas ir pretrunā ES vienotā tirgus idejai. Šis priekšlikums ir gan patērētāju, gan uzņēmumu interesēs. Patērētājiem tas atvērtu plašāku piedāvājumu klāstu, savukārt, uzņēmumi būs ieinteresētāki piedāvāt savas preces un pakalpojumus tiešsaistē arī citās ES valstīs. Patērētājs nedrīkst tikt diskriminēts vadoties pēc viņa IP adreses, kredītkartes izdošanas valsts vai nacionālās piederības.”

Pēc EK datiem 80 % no aptaujātajiem ES iedzīvotājiem ir saskārušies ar ģeogrāfisko bloķēšanu. EK dati liecina, ka 2014. gadā 15% patērētāju veica pirkumus citu ES valstu interneta veikalos, 44% šādus pirkumus veica savā valstī, bet tikai 7% ES mazo un vidējo uzņēmumu nodarbojas ar pārrobežu tirdzniecību. EK lēš, ka mazajiem interneta uzņēmumiem, kuri vēlas veikt pārrobežu darījumus ES, pielāgošanās attiecīgās valsts tiesību aktiem papildus izmaksā aptuveni 9000 eiro.

Plašāka informācija par EK priekšlikumu: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-16-1887_lv.htm

Krišjānis Kariņš Eiropas Parlamentā strādā Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas komitejā un Ekonomikas un monetāro lietu komitejā.