Uz 2015.gadu atskatoties – darbi, notikumi, izaicinājumi nākamajam gadam

Dārgie draugi, domubiedri un atbalstītāji!

Gads ir paskrējis vēja spārniem un bijis notikumiem bagāts. Šo gadu esmu turpinājis darbu Eiropas Parlamentā (EP) kā atbildīgais deputāts ETP frakcijā par rūpniecības, enerģētikas un pētniecības politiku. Esmu strādājis pie tā, lai mūsu valsts intereses tiktu iekļautas visās gala vienošanās par likumdošanu manās atbildības jomās, ko veidoju ar citiem EP politiskajiem spēkiem.

Viens no nozīmīgākajiem notikumiem šogad bija mūsu valsts veiksmīgi novadītā Eiropas Savienības prezidentūra Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas vadībā. Gan no valdības puses, gan no valsts pārstāvju puses Briselē, gan no EP deputātiem bija vērojama un jūtama profesionalitāte un sadarbība. Varam būt lepni, ka šo darbu kopīgiem spēkiem veicām izcili.

Likumdošanas ziņā viens no lielākajiem Latvijas prezidentūras sasniegumiem šogad bija vienošanās par t.s. viesabonēšanas maksas izbeigšanu. Ceļojot pa Eiropu, sākot no 2016. gada aprīļa piemaksa, par mobilā tālruņa izmantošana ārvalstīs samazināsies četras reizes, bet no 2017. gada jūnija vidus īslaicīgiem ceļotājiem papildus maksa par mobilo telefona izmantošanu citā ES valstī vairs nebūs.

Tāpat šogad tika panākta pret-naudas atmazgāšanas direktīvas pieņemšana. Tajā man izdevās iestrādāt to, ka tiks izveidots Eiropas mēroga patieso labuma guvēju reģistrs. Likums stājās spēkā jūnijā, bet reģistrs tiks izveidots divu gadu laikā. Tas nozīmē, ka “ofšoru” anonimitāte Eiropas teritorijā izbeigsies. Tiesībsargājošās iestādes un bankas varēs piekļūt informācijai par patiesajiem uzņēmumu īpašniekiem, tādā veidā apgrūtinot dzīvi teroristu finansētājiem, kā arī rupjiem nodokļu krāpējiem.

Rudenī saņēmām ziņu, ka Krievijas Gazprom kopā ar vairākām lielām Eiropas gāzes kompānijām grasās paplašināt Nord Stream gāzes vadu zem Baltijas jūras. Tas nozīmētu, ka Krievija varētu izslēgt Ukrainu kā gāzes tranzītvalsti uz Eiropu, ne tikai smagi vājinot Ukrainas ekonomiku, bet vienlaikus nozīmīgi palielinot ES kopējo atkarību no Krievijas gāzes piegādēm. Lai apturētu šo projektu, ir nepieciešams liels politisks spiediens un pirmie soļi jau ir veikti. Cīņa pret Nordstream ir sākusies. Nākamgad turpināšu darbu, lai šāds projekts netiktu īstenots.

Šis gads paliks atmiņā arī ar bēgļu straumēm no kara postītajiem reģioniem, kā arī vairākiem traģiskiem teroraktiem Eiropā. Esmu pārliecināts, ka mēs spēsim pārvarēt šos jaunos izaicinājumus, tomēr tam ir viens būtisks priekšnosacījums – vienota un spēcīga Eiropas Savienība.

Novēlu visiem laimīgu, veselības pilnu Jauno gadu!

Ar cieņu,
Krišjānis Kariņš Eiropas Parlamenta deputāts