Eiropas Parlamenta komiteja atbalsta likumprojektu cīņai pret nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju

Šodien, 28. februārī, Eiropas Parlamenta (EP) atbildīgā komiteja balsojumā atbalstīja Krišjāņa Kariņa (Vienotība/ETP) sagatavoto likumprojektu, kas paredz ierobežot nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, tostarp to izmantošanu terorisma finansēšanai.

“Likumprojekts sper vēl vienu nozīmīgu soli cīņā pret naudas “atmazgāšanu” un nelikumīgi iegūtu līdzekļu izmantošanu terorisma finansēšanai. Tas apgrūtinās noziedznieku dzīvi, ierobežojot iespējas, ko sniedz anonimitāte interneta darījumos ar virtuālo naudu (Bitcoins). Tāpat turpmāk būs apgrūtināta iespēja paslēpties aiz trastiem un līdzīgiem nodibinājumiem, kurus paredzēts iekļaut patieso labuma guvēju reģistrā,” uzsver K. Kariņš pēc balsojuma apvienotā  Ekonomikas un monetāro lietu un Pilsoņu brīvību, tiesību un iekšlietu komitejā.

Likumprojekts papildina esošo likumdošanu pret naudas atmazgāšanas jomā, ierobežojot anonimitāti, kuru sniedz virtuālā nauda un anonīmās maksājumu kartes.  Tas tāpat paredz izveidot vienotu ES zemes īpašnieku reģistru, kas nodrošinās uzraugošās iestādes ar informāciju, kam pieder attiecīgais nekustamais īpašums. Likumprojekts paredz arī iekļaut trastu un tamlīdzīgu nodibinājumu īpašniekus patieso labuma guvēju reģistrā, pret ko iepriekš asi iebilda Lielbritānija, tāpēc līdz šim tas nebija izdevies. Komiteja arī atbalstīja priekšlikumu par publisku pieeju (veicot reģistrāciju) patieso labuma guvēju reģistram.

Cīņa pret terorismu ir viena no Eiropas Parlamenta prioritātēm. Likumprojekta priekšlikums ir pirmā iniciatīva ar nolūku pastiprināt cīņu pret terorisma finansēšanu. Tas ir arī daļa no plašākiem centieniem veicināt pārredzamību, lai novērstu nodokļu nemaksāšanu, atsaucoties arī uz Panamas dokumentu skandāla laikā publiskoto informāciju.

Pēc Eiropas Parlamenta apstiprinājuma tiks uzsāktas sarunas ar Eiropas Padomi par likumprojekta gala tekstu, kur Ekonomikas un monetāro lietu komitejas nostāju pārstāvēs Krišjānis Kariņš.

Krišjānis Kariņš Eiropas Parlamentā strādā Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas komitejā un Ekonomikas un monetāro lietu komitejā.