EP komiteja atbalsta Kariņa sagatavoto likumu pret naudas atmazgāšanu

Eiropas Parlamenta (EP) atbildīgā komiteja ir atbalstījusi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumu, ar kuru tiek pastiprināta cīņa pret naudas atmazgāšanu un pilnveidots patiesā labuma guvēju reģistrs. Viens no likuma autoriem ir Krišjānis Kariņš (Vienotība/ETP).

 

“Eiropas institūcijas ir skaidri paudušas, ka cīņa pret tiem, kas ļaunprātīgi un apzināti apzog sabiedrību, turpināsies. Šiem vārdiem seko konkrēti darbi. Likums pastiprinās esošo direktīvu un dos tiesībsargājošajām iestādēm jaunus ieročus cīņai pret noziedzniekiem, kas izmanto ofšorus un dažādas shēmas, lai krāptos ar nodokļu nomaksu,” pēc EP komitejas balsojuma norādīja Krišjānis Kariņš.  

 

Komitejas balsojums bija pēdējais solis pirms gala balsojuma Parlamenta plenārsēdē, noslēdzot gandrīz divus gadus ilgušo darbu pie likuma. Tas papildina esošo likumdošanu, ierobežojot anonimitāti, kuru sniedz virtuālā nauda un anonīmās maksājumu kartes. Likumprojekta gala teksts paredz iekļaut patieso labuma guvēju reģistrā arī trastu un tamlīdzīgu nodibinājumu īpašniekus. Tāpat likumprojekts paredz izveidot banku kontu un seifu īpašnieku reģistru.

 

Sarunās par likuma gala tekstu Padome jeb dalībvalstis piekāpās Parlamenta prasībai padarīt patiesā labuma guvēju reģistru publiski pieejamu. Krišjānis Kariņš norāda, ka vienošanās par likuma gala redakciju ar Padomi bija ļoti sarežģīts process, tomēr panāktais kompromiss liecina, ka arvien vairāk dalībvalstis apzinās, cik nozīmīga ir šī cīņa un kāda loma ir ne tikai tiesībsargājošajām iestādēm, bet arī sabiedrībai, lai novērstu naudas atmazgāšanu un teroristu finansēšanu.

 

Likums, kas paredz papildināt esošo likumdošanu, lai ierobežotu naudas atmazgāšanu, tostarp tās izmantošanu terorisma finansēšanai, ir daļa no plašākiem centieniem veicināt pārredzamību, lai novērstu nodokļu nemaksāšanu. Tiek lēsts, ka naudas atmazgāšanas apjomi veido līdz pat 5% no pasaules kopējā kopprodukta, bet Eiropas valstīs tādejādi netiek iekasēti līdz pat 1 triljonam eiro ik gadu.

 

Balsojums par likumprojekta gala redakciju Eiropas Parlamenta plenārsesijā paredzēts aprīlī.

 

Krišjānis Kariņš Eiropas Parlamentā strādā Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas komitejā un Ekonomikas un monetāro lietu komitejā. Starptautiskās nevalstiskās organizācijas “VoteWatch Europe” pētījumā par ietekmīgākajiem EP deputātiem Krišjānis Kariņš ir augstajā 19. vietā un ir vienīgais no visiem Baltijas valstu deputātiem, kurš iekļauts 70 ietekmīgāko deputātu sarakstā.

 

Papildu informācija:
Ieva Zīberga
Eiropas Parlamenta deputāta Krišjāņa Kariņa padomniece
Tālr.: + 371 29484828
E-pasts: ieva.ziberga@gmail.com
http://www.karins.lv