Krišjānis Kariņš: Kļūdas ir jālabo

Katram dzīvē pienāk tādas reizes, kad ir jāatzīst savas kļūdas un tās jālabo. Tas attiecas ne tikai uz matemātikas mājas darbiem, bet arī uz politiskajiem lēmumiem. Pagājušajā nedēļā valdība zināmu iemeslu dēļ pieņēma kļūdainu lēmumu par kārtējo nodokļu palielināšanu un tas ir jālabo.

Kad 2008.gada nogalē pasaules finanšu un ekonomikas krīze pārņēma Latviju, sākās gara notikumu virkne, kuras rezultātā esam zaudējuši apmēram 1/5 savas tautsaimniecības, piedzīvojuši strauju un lielu bezdarbnieku skaita pieaugumu, tikpat strauju valsts budžeta ieņēmumu samazināšanu un lielu, bet skaitliski nezināmu emigrācijas vilni. Valdība bija spiesta pārņemt (izglābt) otro lielāko banku, kā arī vērsties pie Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) pēc palīdzības. Līdz ar to pēdējos divus gadus valdībai vairs nav «brīvas rokas» veidojot valsts budžetu, tas ir jāsaskaņo ar starptautiskiem aizdevējiem. Ja valdība izbeigtu sadarbību ar SVF, būtu sagaidāmas nopietnas sekas mūsu tautsaimniecībai.

Šobrīd SVF prasa valdībai paveikt to, kas līdz šim nav izdarīts pietiekamā apmērā – samērot izdevumus ar ienākumiem jeb konsolidēt budžetu par papildus 50 miljoniem latu. Prasības pamatojums ir vienkāršs – aizdevēji redz, ka valdība turpina dzīvot pāri saviem līdzekļiem, aizņemoties naudu tekošiem izdevumiem. Visi saprot, ka tā nevar turpināt. Risinājums ir budžeta konsolidācija.

Apspriežot šo jautājumu valdības koalīcijā (Vienotība un ZZS), premjers un finanšu ministrs piedāvāja nepieciešamos 50 miljonus iegūt uz valdības izdevumu samazināšanas rēķina. Diemžēl ZZS nepiekrita nevienam finanšu ministra piedāvājumam izdevumu samazināšanai, pretī arī nepiedāvājot neko citu, kā atbalstu nodokļu celšanai. Līdzšinējā koalīcijas vienošanās tā arī apstājās pie dažādu nodokļu celšanas.

Latvija nav muļķu zeme. Arī mūsu ekonomisti un uzņēmēju asociāciju vadītāji skaidri saprot un skaļi argumentē, ka ceļot nodokļus valdība ne tikai apslāpē lēno izaugsmi un dzen arvien lielāku iedzīvotāju skaitu izmisumā, bet arī neveikli noslēpj savu nespēju veikt «strukturālās reformas», t.i. veikt pasākumus, kas šodien un ilgtermiņā samazinās valdības izdevumus. Tauta jau sen ir atradusi veidus kā samazināt savus «nesamazināmos» izdevumus. Valdībai ir jādara tas pats.

Ir laiks pārvarēt politisko pozicionēšanos un saskatīt lietas kādas tās ir patiesībā. Nevar no tautas prasīt neiespējamo – atkal pacelt nodokļu slogu – pirms valdība pati nav paveikusi savu mājas darbu. Kad skatāmies uz nodokļu ieņēmumiem un izdevumiem, redzam, ka sociālā budžeta izdevumi ik mēnesi palielina valdības parādu par 20 miljoniem latu! Tā ir problēma, kuras risinājums šodien ir grūts, bet rītdien kļūs vēl grūtāks.

Valdībai un Saeimai šobrīd vēl ir iespēja labot pieļauto kļūdu un paveikt savu mājas darbu. Ir laiks risinājumiem. Ir laiks labot kļūdas.


Publicēts Apollo.lv, 2011.gada 3.martā