Par skaidru „Vienotības” politiku

Pēdējās dienās aizvien vairāk parādās atsevišķu politiķu un politikas komentētāju pretrunīgie viedokļi par „Vienotību” un tās politiku. Ja skatās nevis uz atsevišķu politiķu vārdiem, bet uz kopīgi padarītiem darbiem, tad „Vienotības” politika ir gana skaidri saskatāma.

Pirmkārt, ir jāizbeidz bezjēdzīgās diskusijas par „Vienotības” pamatideoloģiju. „Vienotība” ir nacionāli konservatīvs politisks spēks. „Vienotības” absolūtais vairākums, tai skaitā premjers Valdis Dombrovskis un Saeimas frakcija, ir atkārtoti uzsvēruši, ka esam par integrētu sabiedrību, kura skaidri balstās uz latviešu valodas un kultūras vērtībām. Jebkuras runas par sadarbību ar „Saskaņas Centru” (SC) ir spekulatīvas un taktiskas. Tām nav nekāda sakara ar „Vienotības” pamatideoloģiju. Diemžēl ir pāris apvienības biedri, kuri nemitīgi kurina naidu pret nacionāli noskaņotiem biedriem, mēģinot viņus izstumt no apvienības. Demokrātiskā partijā vienmēr būs atšķirīgi viedokļi. Tikai nevajag atsevišķu biedru personīgos uzskatus jaukt ar „Vienotības” kopējo politiku.

Otrkārt, mūsu darbība ir parādījusi to, ka „Vienotība” arī ir ekonomiski konservatīvs spēks. Mēs esam konsekventi iestājušies par to, ka valdības budžetam ir jābūt līdzsvarotam ar reālajiem nodokļu ieņēmumiem. Vispirms ir jābūt tautsaimniecības izaugsmei un tikai tad var pieaugt valdības tēriņi. Lai veicinātu tautsaimniecības izaugsmi, mūsu valdība ir likusi galveno uzsvaru uz eksporta attīstību. Šī stratēģija darbojas. Eksports šodien ir izaudzis pat virs pirmskrīzes “trekno gadu” līmenim. Nākamais solis ir panākt to, ka arī iekšējais tirgus atdzimst. Tāpēc ir svarīgi nostabilizēt nodokļu politiku, dodot investoriem skaidrību par “spēles noteikumiem” Latvijā. Nesenās “Moody’ s” reitinga aģentūras lēmums paaugstināt mūsu ekonomikas nākotnes vērtējumu no “stabila” uz “pozitīvu” ir kārtējais rādītājs, ka esam uz pareizā ceļa. Jāturpina tik tālāk.

Treškārt, ir jāuzsver un jāatgādina, ka „Vienotība” vienmēr ir pastāvējusi par atklātību politikā un par oligarhu ietekmes samazināšanu. Pēc pēdējām Saeimas vēlēšanām, „Vienotībai” bija grūts lēmums – veidot koalīciju ar ZZS vai SC. Kā Saeimas balsojumi atkārtoti ir pierādījuši, neviens no šiem politiskajiem spēkiem nebalso par lielāku atklātību politikā un nav arī sabiedrotie cīņā pret korupciju. Izvēloties ZZS, „Vienotība” vismaz nodrošināja stabilu Latvijas ekonomikas un sabiedrības integrācijas kursa turpināšanu. Līdz šim SC ir iestājusies par divkopienas valsti, ar skatienu Krievijas, ne Eiropas virzienā. Veidojot koalīciju lielākā “kļūda” ir bijusi neaicināt tajā VL- TB/LNNK. Cīņā par atklātību un pret korupciju, VL-TB/LNNK līdz šim ir bijuši vienīgie patiesie sabiedrotie.

Tuvojoties referendumam, kura rezultātā visticamāk septembrī gaidāmas jaunas Saeimas vēlēšanām, „Vienotībai” ir jāievieš skaidrība par vērtībām, kuras tā pārstāv. Ja mēs skatāmies uz darbiem, tad tās jau ir redzamas – konservatīva politika gan ekonomikā, gan nacionālajos jautājumos. Premjers Valdis Dombrovskis skaidri pauž šīs vērtības un absolūtais biedru vairākums tās atbalsta.


Publicēts Latvijas Avīzē, 2011.gada 11.jūnijā.